Weekendowa Rekreacja Szlaki rowerowe ziemi łukowskiej

Dodaj trasę Znasz fajną trasę rowerową? Powiadom nas o tym! Kliknij w dodaj trasę i opisz dokładnie ścieżkę rowerową.

Miasto Stoczek Łukowski

Miasto w województwie lubelskim, w powiecie łukowskim, nad Świdrem. Według danych z 30 czerwca 2009 roku miasto miało 2718 mieszkańców. Ośrodek usługowy regionu, drobny przemysł, turystyka. Stoczek Łukowski jest najmniejszą terytorialnie gminą województwa lubelskiego. Jest też najmniej ludną i najrzadziej zaludnioną gminą miejską w województwie. Na przełomie 2007 i 2008 r. pod względem powierzchni w zajmował 2317., a pod względem liczby mieszkańców – 2214. lokatę na 2478 gmin Polski. Historycznie Stoczek Łukowski położony jest w Ziemi Czerskiej na Mazowszu. Geograficznie leży na Wysoczyźnie Żelechowskiej, części Niziny Południowopodlaskiej. Od 1 stycznia 1992 do 31 grudnia 1997 miasto Stoczek Łukowski i gmina Stoczek Łukowski tworzyły wspólną gminę (tzw. miasto-gminę). Zostały połączone w związku z restrukturyzacją podziału administracyjnego w 1992 roku, lecz po 6 latach (1 stycznia 1998) gminy ponownie rozdzielono. Miasto stanowi 0,65% powierzchni powiatu. Według danych z 1 stycznia 2009 powierzchnia miasta wynosi 9,15 km². W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa siedleckiego.
Według danych z roku 2007 67% powierzchni miasta zajmują użytki rolne, a 12% – użytki leśne. W XV wieku miejscowość należała do biskupów poznańskich i nazywała się Wola Poznańska. Człon Wola świadczy o pewnych ulgach podczas założenia osady. W XVI wieku w notatkach kilkakrotnie pojawia się nazwa Sebastianowo (m.in. w 1576 roku). Nazwa mogła wywodzić się od biskupa poznańskiego Sebastiana Branickiego. Od XVII wieku znana jest obecna nazwa pochodząca od wyrazu stoczek, oznaczającego potok spływający po stromym zboczu.

Miasto Stoczek Łukowski

Przymiotnik od nazwy miejscowej Stoczek Łukowski (jak i Stoczek w powiecie węgrowskim) brzmi stoczecki. Formę stoczecki jako jedyną podaje również najnowszy słownik ortograficzny. Neogotycki kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, konsekrowany w 1934 roku przez bpa Henryka Przeździeckiego. Ołtarze boczne przeniesione z drewnianego kościoła stojącego do 1909 na miejscowym cmentarzu. Ołtarz od strony południowej był ołtarzem głównym, zaś ołtarz od strony północnej był jednym z czterech bocznych. Przy ołtarzach tych w 1861 roku odprawiał mszę ks. Stanisław Brzóska. Pomnik z 1931 r. wystawiony na setną rocznicę bitwy pod Stoczkiem. Przez miasto przepływa rzeka Świder, nad którą znajduje się ośrodek wypoczynkowy Izydory.
Ukształtowanie powierzchni zarówno w samym Stoczku jak i w okolicy jest wyjątkowo urozmaicone, a malowniczości krajobrazowi dodają zalesione wzgórza, wznoszące się do 200 metrów nad poziomem morza. Będący częścią miasta sosnowy las Chojniak, wijący się wśród bagnistych łąk Świder, obramowane lesistymi pagórkami stawy za Świdrem – wszystko to stanowi o turystycznej atrakcyjności Stoczka. Jeszcze przed II wojną letnicy nazywali Stoczek i jego okolice Szwajcarią Podlaską.

Urząd miasta Stoczek Łukowski

URZĄD MIASTA STOCZEK ŁUKOWSKI

Plac T. Kościuszki 1

21-450 STOCZEK ŁUKOWSKI

tel./fax: 0-25 797-00-01

0-25 797-01-73

e-mail: miasto@stoczek-lukowski.plPrzejdź do strony miasta

Miasto Stoczek Łukowski

Źródło: Urząd Gminy

Gminy LGD Razem ku lepszej przyszłości

 • AdamówAdamów
 • KrzywdaKrzywda
 • ŁukówŁuków
 • SerokomlaSerokomla
 • StaninStanin
 • Stoczek ŁukowskiStoczek Łukowski
 • Miasto Stoczek ŁukowskiMiasto Stoczek Łukowski
 • TrzebieszówTrzebieszów
 • WojcieszkówWojcieszków
 • KłoczewKłoczew
 • NowodwórNowodwór
 • Wola MysłowskaWola Mysłowska
PROW
Współpracujące firmy:
TworcySztuki.pl MuzeumAmonitow.pl LgdRazem.pl